INDONESIA – 2023

  • dodany częściowo dzień 3 – aktualizacja ; 3.04.2024

Podróż do Indonezji to niezapomniana przygoda w krainie bogatej kultury i pięknych krajobrazów. Kraj składa się z tysięcy wysp, oferujących różnorodność od tropikalnych plaż po górzyste dżungle. Możesz odkrywać mistyczne świątynie, takie jak Borobudur czy Uluwatu, spróbować wyjątkowej kuchni, takiej jak nasi goreng czy satay, oraz zanurzyć się w tradycjach lokalnych społeczności. Rafa koralowa Indonezji to raj dla nurków, a wulkaniczne krajobrazy zapierają dech w piersiach. To podróż pełna kontrastów, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Nasza podróż w tym kierunku jest naszą pierwszą podróżą. Azja była na naszej bucket list od kilku lat ale jakoś nie mogliśmy podjąć decyzji. Przewrotnie – Azję odwiedziliśmy dlatego, że nie polecieliśmy do Ameryki Południowej 🙂 , ot taki trip na otarcie łez. Ale do rzeczy.

W planowaniu naszej podróży ogromnej pomocy i wsparcia udzieliła nam Simona z  TNWR 

Bilety lotnicze kupione, noclegi i transfery zarezerwowane, plan zaakceptowany.

Wylatujemy tradycyjnie z Berlina, dla nas to najlepsza opcja. Blisko, w miarę szybko, parking przy lotnisku. Linie lotnicze Qatar Airways to chyba dobry wybór, lecieliśmy już nimi m.inn. do Afryki do Kenii. Dlaczego piszę „chyba”? O tym poniżej. Czas lotu jest kosmiczny, szkoda, że wzorem filmów si-fi nie ma hibernacji, to bardzo by pomogło. Więc lecimy z Berlina do Doha – 5 h 40 min, tam przesiadka i z Doha do Denpasar – 10 h 15 min. Wylot o 10.00 , transfer 45 minut i po całych 16 h 40 min o godzinie 8.40 powinniśmy być na lotnisku Denpasar na Bali.

Jednak nie zawsze jest tak jak sobie zaplanujesz. Po wylądowaniu w Doha kiedy tylko weszliśmy na lotnisko poinformowano nas, że nie wejdziemy na pokład samolotu do Denpasar bo – nie ma miejsc. Nasz wylot był dopiero następnego dnia o godzinie 8.00 rano, czyli z planowanego transferu 45 minut zrobiło się 15 godzin.

W godzinach mocno wieczornym lokalnego czasu jesteśmy w Denpasar na Bali. Wśród tłumu gajdów szukamy naszego lokalnego przewodnika – Ediego.

Po około 30 minutach jazdy z lotniska jesteśmy w miejscu naszego pierwszego noclegu na w Jimbaran na Bali Lumbini Luxury Villas and Spa Pomimo zmęczenia jesteśmy zachwyceni naszym lokum. Mamy własne podwórko, własny basen, kuchnię / kto tu będzie gotował? / , ogromna łazienkę z prysznicem pod gołym niebem. Rewelacja.

Dzień 1

Noc krótka ale wystarczająca.

Teraz w świetle dziennym możemy ocenić naszą Villę. Zapraszamy na filmik i zdjęcia z Villi.

I kilka zdjęć.

Po śniadaniu ruszamy w trasę.

Dziś: Balangan Beach, Nyang Nyang Beach, Uluwatu Temple – Pura Luhur Uluwatu, Karang Boma Cliff, kolacja w Jimbarabm.

Balangan Beach

Plaża z łatwym dostępem, to ważne ! bo jak się później okaże wcale nie takie oczywiste. Podobno jedna z najlepszych plaż regionu Uluwatu.W 2016 roku zajęła drugie miejsce w rankingu indonezyjskich plaż serwisu TripAdvisor. Plaża to półkilometrowy brzeg z białym piaskiem i otoczony ogromnymi palmami kokosowymi. Niebiański błękitny ocean z potężnymi falami dopełnia rajskiego obrazu. Balangan to nie tylko doskonałe miejsce do klasycznego wypoczynku, ale także świetne miejsce dla surferów. Plaża jest wizualnie podzielona na kilka improwizowanych stref, w których każdy urlopowicz może wybrać, co chce. W zachodniej części znajduje się szkoła surfingu Balangan Surf Point oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Centralna i wschodnia część jest bardziej zorganizowana, jest tu wiele tradycyjnych drewnianych restauracji. Chętni do opalania mogą wypożyczyć leżaki.

 

Nyang Nyang Beach

Plaża ta znajduje się na 61 miejscu spośród 160 plaż w regionie Bali. Jest to jedna z plaż osady Pecatu, zaledwie 2.7 km od jej centrum. Plaża znajduje się w naturalnym miejscu, wśród gór, otoczona klifami. Drzewa rosnące na plaży dają naturalny cień. Parking jest wysoko na klifie i do plaży prowadzi wprawdzie dobra droga acz nieco stroma. Więc samo zejście jest już wyzwaniem, o wejściu jeszcze nie myślimy. Plaża z kryształowo turkusową wodą i białym piaskiem na tle zielonych klifów robi naprawdę nieziemskie wrażenie. Przysiadamy w plażowej knajpce gdzie kupujemy świeżego kokosa, który na naszych oczach jest otwierany i po chwili spijamy chłodną wodę kokosową zerkając na ocean indyjski. Jest dobrze …

 

Uluwatu Temple – Pura Luhur Uluwatu

Uluwatu Temple, znana również jako Pura Luhur Uluwatu, to świątynia klifowa położona na południowym wybrzeżu wyspy Bali. Jest to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc kultu na wyspie oraz popularny punkt turystyczny. Świątynia jest częścią grupy sześciu świątyń morskich uważanych za sakralne strażnice, ochraniające Bali przed złymi duchami i siłami. Pura Luhur Uluwatu jest usytuowana na stromym klifie, który wznosi się 70 metrów nad błekitnymi wodami oceanu Indyjskiego. To niesamowite miejsce nie tylko ze względów duchowych, ale także ze względu na malownicze położenie. Znajdują się tu przepiękne widoki na ocean. Warto również wspomnieć, że świątynia jest związana z indonezyjską mitologią i kulturą. Podczas wizyty na terenie świątyni, warto zachować szacunek i stosować się do zasad ubioru i zachowania, które są wymagane w miejscach sakralnych na Bali.

Odbywa się tu tradycyjny taniec Kecak, w którym biorą udział tancerze ubrani w tradycyjne stroje, opowiadający historię z epopei Ramajany. Uluwatu Temple to z pewnością miejsce, w którym można doświadczyć ducha i piękna kultury Bali, jednocześnie podziwiając zapierający dech w piersiach krajobraz klifów i oceanu. Należy dodać, iż teren świątyni zamieszkują wredne , hałaśliwe i bezczelne małpy, które poniekąd zawłaszczają uwagę turystów. Gatunek małp występujący w świątyni Uluwatu to makak długoogoniasty, który pod łacińską nazwą Macaca fascicularis jest gatunkiem małp żyjącym w Azji, którego siedliska znajdują się przeważnie w lasach. Gatunki małp są takie same, jak te występujące w Małpim Lesie Alas Kedaton , Małpim Lesie Sangeh , a także Małpim Lesie w Ubud. Jeśli chodzi o siedliska, żyją na klifach i drzewach wokół obszaru świątyni, małpy te są ściśle chronione przez lokalną społeczność i uważa się, że są strażnikami świątyni. Małpy w świątyni Uluwatu są pod opieką pracującego tu dozorcy. Codziennie rano, po południu i wieczorem otrzymują pożywienie zgodnie z harmonogramem.

Kompleks świątynny zajmuje powierzchnię około 10 hektarów. Obejmuje kilka kapliczek, święte drzewo figowe i tradycyjną balijską bramę.

Historia świątyni sięga XI wieku kiedy to została założona przez jawajskiego mędrca hinduskiego Kuturama. W XVII wieku świątynia została splądrowana przez armię holenderską, która zniszczyła wiele świętych relikwii i artefaktów świątyni.

 

Zakończenie dnia mamy na Kedonganan Beach w restauracji Kampoeng Seafood

Kolacje miała mieć wyjątkowy charakter i oprawę wraz z rewelacyjnym jedzeniem w postaci owoców morza. Plusem było to, że nasz stolik był w tzw. pierwszej linii jednak z obu stron i za plecami były kolejne dziesiątki innych stolików. Niestety owoce morza , na które tak czekaliśmy i tak się nastawiliśmy na ucztę dla podniebienia okazały się wielką klapą. Były przygotowane dużo wcześniej, podano je nam prawie zimne, a ilość sosów i dodatków zepsuły i tak słabe wrażenie.

Ogólnie nie polecamy tej restauracji, wielkie rozczarowanie.

Po tej „uroczystej” kolacji wracając do naszego hotelu zatrzymaliśmy się przy ulicznym warungu Samsam Guling Jegeg skosztować lokalnej wieprzowiny. I to był strzał w dziesiątkę.

Zakupiliśmy też troszkę lokalnych owoców.

 

Dzień 2

Zmiana miejscówki, transfer z Jimbaran do Ubud.

Niby nie jest daleko bowiem tylko jakieś 40 km , jednak podróż trwa około 2 godziny. Oczywiście po drodze zaliczamy niezbędne, turystyczne atrakcje.

Jeden z pierwszych postojów jest przy sklepie, nazwijmy go ogólnie odzieżowym 🙂 z tkaninami w tradycyjne wzory i kolory. Słowem klucz : będzie tu : Batik.

Bali, Indonezja, jest znana z bogatej kultury, w tym tradycyjnych tkanin i strojów, w tym batiku. Batik to technika zdobienia tkanin, która jest szeroko praktykowana w Indonezji i ma długą historię na Bali. Jest to proces ręczny, w którym wzory są ręcznie nakładane na tkaninę za pomocą wosku, a następnie barwione. Po zmyciu wosku z tkaniny pozostaje piękny wzór.

Tradycyjne stroje na Bali są często barwne i ozdobione. Dla kobiet typowym strojem jest sarong, luźna spódnica zwykle noszona wokół talii, oraz kebaya, rodzaj luźnej bluzki. Mężczyźni często noszą sarongi zwaną kain i ubrania górnej części ciała zwane kemeja.

Te tradycyjne stroje są często noszone na specjalne okazje, takie jak uroczystości religijne, śluby, festiwale i inne ważne wydarzenia społeczne.

Na zewnątrz dość pokaźnego sklepu jest wizualizacja jak wykonywano batik.

Jak wspomniałem powyżej, batik to sztuka barwienia tkanin, która ma długą historię i jest szczególnie związana z kulturą Indonezji, chociaż znane są także odmiany batiku w innych częściach świata, takich jak Afryka czy Malezja. Technika batiku polega na nakładaniu wzorów na tkaninę za pomocą wosku, który chroni obszary, na których ma pozostać oryginalny kolor tkaniny, podczas gdy obszary odsłonięte zostają poddane barwieniu.

Proces batiku zazwyczaj rozpoczyna się od rysowania wzoru na tkaninie, a następnie nakładania na nią wosku za pomocą specjalnego narzędzia zwanego canting lub poprzez umieszczanie wosku na tkaninie za pomocą stempla lub kawałka gąbki. Po nałożeniu wosku tkanina jest barwiona w wybranej kolorystyce. Kiedy barwnik wysycha, tkanina jest ponownie podgrzewana, aby wosk mógł się stopić i być usunięty, odsłaniając oryginalny kolor tkaniny w miejscach, gdzie był nałożony.

Ten proces nakładania wosku i barwienia może być powtarzany wielokrotnie, w zależności od złożoności wzoru i efektu, jaki chce się osiągnąć. Batik jest nie tylko techniką barwienia tkanin, ale także stanowi ważną część kultury i dziedzictwa kulturowego w wielu regionach świata, a zwłaszcza w Indonezji, gdzie jest uznawany za jedną z najważniejszych tradycji artystycznych. Tradycyjne wzory batikowe często mają głębokie znaczenie kulturowe i mogą odzwierciedlać lokalne legendy, historię czy wartości społeczne.

Po zapoznaniu się z techniką i historią czas na małe zakupy. Są rzeczy tanie ale też są materiały drogie, nawet jak na Indonezję.

Sklep : Sari Amerta ; Jl. Raya Batubulan No.9, Batubulan, Kec. Sukawati, Kabupaten Gianyar, Bali 80237, Indonezja

Sari Amerta – sklep

 

 

Kolejny punkt na mapie naszej podróży do Ubud to … Luwak, ale to nie jest nazwa miasta 🙂

Kopi luwakkawa luwak – gatunek kawy pochodzący z południowo-wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna palmowego (Paradoxurus hermaphroditus), nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak.

Kawa Luwak to wyjątkowy rodzaj kawy, który jest ceniony za swoją wyjątkową i delikatną jakość smaku. Jest to kawa produkowana głównie w Indonezji, w szczególności na wyspach Jawie, Sumatrze, Bali i Sulawesi. Co sprawia, że Kawa Luwak jest tak wyjątkowa? Jest to związane z procesem produkcji, który jest dość nietypowy.

Oto jak działa proces produkcji Kawy Luwak:

1. **Pokarm dla zwierząt:** Kawa Luwak powstaje poprzez zjadanie i wydalanie przez łaskuna, niewielkiego zwierzątka,  ssaka z rodziny wiwerowatych, zwanych luwakami.

2. **Fermentacja w układzie pokarmowym:** Po zjedzeniu dojrzałych owoców kawowych, owoce przechodzą przez układ pokarmowy luwaka. Proces fermentacji w ich układzie pokarmowym jest uważany za kluczowy dla smaku końcowej kawy.

3. **Zbieranie ziaren:** Po wydalaniu przez luwaki, wydzielane są ziarna kawy, które następnie są zbierane z odchodami tych zwierząt.

4. **Czyszczenie i prażenie:** Następnie ziarna kawy są czyszczone, prażone i przygotowywane do sprzedaży.

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego Kawa Luwak jest tak ceniona. Jedna z nich sugeruje, że proces fermentacji w układzie pokarmowym luwaka wpływa na zmianę składników chemicznych ziaren kawy, co może wpłynąć na smak końcowy kawy, nadając mu delikatność i bogactwo smaku.

Kawa Luwak jest jednak również przedmiotem kontrowersji i etycznych wątpliwości. Wiele osób wyraża obawy co do sposobu hodowli luwaków i warunków, w jakich są one trzymane, aby produkować tę specjalną kawę.

 

 

Skarby, skarby, skarby , coś dla oka – biżuteria.

Muzeum, fabryka i galeria w jednym, czyli  SUNSRI House of Jewerly

W muzeum biżuterii SUNSRI na Bali możemy cofnąć się w czasie i dogłębnie poznać historię biżuterii indonezyjskiej, poznać transformację projektu, szczegółowe informacje na temat użytych materiałów, różnych technik tworzenia biżuterii i dzieł sztuki z metalu oraz ich rozwoju do współczesności. Miejsce daje możliwość poznania „co kryje się za zamkniętymi drzwiami” fabryki biżuterii . Można uważnie obejrzeć i dowiedzieć się więcej o tym, jak SUNSRI produkuje swoją biżuterię od początkowego procesu aż po końcowe etapy. W części wystawowej zaś, istnieje sześć galerii tematycznych,  zaprojektowanych tak, aby uzupełniały każdą kolekcję biżuterii. Przeglądać można różne kolekcje biżuterii, począwszy od stylów etnicznych, współczesnych, artystycznych, minimalistycznych i wielu innych.

 

 

Kolejnym punktem na trasie jest Mammoth Art Gallery And Wood Carving.

Miejsce gdzie można kupić ozdoby, rzeźby z drewna. Przed wejściem na podłodze siedzi kilku pracowników i rzeźbią, oczywiście dla oczu turystów.

Wewnątrz ogromnej hali, miliony figurek. Małych i dużych. Tanich i bardzo drogich. Każdy coś dla siebie znajdzie.

Lokalizacja : Mammoth Art Galery

Nie odpuszczamy sztuce. Zaglądamy do kolejnej Galerii : Muji Art Family

Tym razem obrazy. Doskonały wybór oryginalnych lokalnych dzieł sztuki. Coś dla każdego gustu, ceny, które trzeba negocjować.

Dwa z obrazów nam się spodobały, więc postanowiliśmy je zakupić. I zdobią nasze ściany w Polsce.

Lokalizacja : Muji Art Family

 

Po tak wyczerpującym dniu obfitującym w sztukę czas na coś dla brzuszków.

Restauracja Bebek Uma Sari Resto. Nieprawdopodobna lokalizacja stolików … na wodzie, z widokiem na pola ryżowe oraz doskonałym lokalnym, indonezyjskim jedzeniem.

Lokalizacja: Bebek Uma Sari Resto

 

Dotarliśmy do Ubud, zajęło nam to niemal cały dzień.

Nasza miejscówka to Ananda Ubud Resort. Nasz bungalow jest dość obszerny z tarasem i widokiem na pola ryżowe.

 

 

Ale nasz dzień jeszcze się nie kończy. Jesteśmy poza centrum miasta i postanawiamy wybrać się na wieczorny spacer.

Trafiamy na lokalny warung Naughty Nuri’s Ubud z daniami, a jakże indonezyjskimi ale też z poczciwą wieprzowinką i to z grila.

To mekka dla mięsożerców !

Mamy szczęście, właśnie zwolnił się stolik. Zamawiamy, żeberka i krążki cebuli w panierce.

Uczta dla podniebienia.

Polecamy z całego serca: Naughty Nuri’s Ubud

 

 

Dzień 3

Uma Ceking Resto and Swing – Pura Gunung Kawi Sebatu – Tirta Empul Temple

 

Ubud i okolice …

Śniadanie w hotelowej restauracji, dominuje ryż i makaron ryżowy ale i jajecznica też się znajdzie.

 

Jedziemy na północ do mocno turystyczno – instagramowego miejsca :

Uma Ceking Resto and Swing

 

Słowem klucz jest tu: swing, które można doczepić do każdego miejsca gdzie tylko da się zrobić huśtawkę.

Uma Ceking to malowniczy taras ryżowy położony na różnych poziomach wysokości w środkowej części Bali. To zdawałoby się mistyczne miejsce oferuje niezapomniane widoki na terasy ryżowe, które stopniowo schodzą w dół zboczy, tworząc malowniczy krajobraz. Odwiedzający mogą spacerować ścieżkami między tarasami, obcując z naturą. Uma Ceking to również doskonałe miejsce na fotografowanie pól ryżowych ale także, a może głównie fotografowanie na huśtawkach wszelkiej maści. Jeżeli jesteś posiadaczem instagrama to zrobisz tu zjęcie, które króluje na insta. Jeżeli jesteś kobietą, a nie wzięłaś kiecki z 10 metrowym ogonem, nie martw się, wypożyczysz ją na miejscu, jest też do wyboru kilka kolorów.

My podjęliśmy wyzwanie i zasiedliśmy na huśtawce – ławeczce podwójnej. Nasze obawy czy cała konstrukcja wytrzyma były spore . Ale Pan obsługujący zapiął nas nawet w pasy bezpieczeństwa, takie biodrowe cos jak w samolocie. No jak w samolocie są stosowane to dlaczego nie na takiej huśtawce.

 

Świątynia Gunung Kawi Sebatu

 

Świątynia Gunung Kawi Sebatu to jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic Bali. Znana przez mieszkańców jako Pura Tirta Dawa Gunung Kawi Sebatu, jest jedną z najrzadziej odwiedzanych świątyń na Bali, mimo że jest jedną z najspokojniejszych i najpiękniejszych. Szczególnym znaleziskiem dla zwiedzających jest kompleks świątynny, w którym znajdują się starożytne kapliczki i zielone ogrody otoczone naturalnymi, krystalicznie czystymi basenami z oraz stawami wypełnionymi kwitnącymi lotosami i karpiami.

Świątynia Gunung Kawi Sebatu położona 12 km na północny wschód od Ubud, świątynia znajduje się w Sebatu, górskiej wiosce w Tegallalang. Dochodząc do świątyni, czeka nas niewielkie kręte zejście, z którego roztacza się widok na cały kompleks i ogrody wodne. Orzeźwiające miejsce na relaks i rozkoszowanie się ciszą i spokojem architektury wodnej. Jedną z głównych atrakcji świątyni jest wyjątkowa świątynia Taman Suci.

Podążając brukowaną ścieżką, ukazuje się nam niesamowity ogród wodny z dużym basenem ze złotymi karpiami. W jego centralnym punkcie znajduje się postać bogini Sarasvati, a także „pływający” Wantilan, w którym można karmić ryby.

Obok tego basenu znajduje się kilka otoczonych murem części kąpielowych, z których mogą korzystać mieszkańcy i turyści.

Kierując się na północ, mijamy zielony trawnik, zanim dotrzemy do bram świątyni „candi bentar”. Prowadzą one na wzniesienie głównej świątyni. Kamienne posągi i świątynie ożywia krzyk zwierząt, w tym jakieś rzadkie rasy kurczaków i wolno żyjące tam ptactwo.

Świątynia Gunung Kawi Sebatu świętuje rocznicę swojej świątyni piodalan w każdą pierwszą pełnię księżyca według kalendarza balijskiego, zwanego także przez miejscowych „Purnama Sasih Kasa”. Daje to większą możliwość bycia świadkiem kolorowych uroczystości odbywających się w świątyni, a także tętniącego życiem napływu balijskich pielgrzymów hinduskich z całej wyspy.

Tirta Empul: Świątynia Świętej Wody na Bali

Jedna z najbardziej ruchliwych świątyń wodnych w Indonezji, Tirta Empul, jest świątynią uważaną za świętą przez balijską społeczność hinduską. W świątyni znajduje się kilka świętych źródeł, o których mówi się, że zostały stworzone przez Boga Indrę i są uważane za błogosławioną wodę, która może oczyścić tych, którzy się tam kąpią.

Tirta Empul jest poświęcona Wisznu, hinduskiemu bogu wody. W języku balijskim Tirta Empul w wolnym tłumaczeniu oznacza wodę tryskającą z ziemi, dlatego Tirta Empul uważana jest za święte źródło. Świątynia Tirta Empul obejmuje świątynie Śiwy, Wisznu, Brahmy, a także Indrę i górę Batur. Jest uważana za jedną z pięciu najświętszych świątyń na całym Bali i uważana jest za jedno z najświętszych źródeł wody na Bali. Na Bali można również znaleźć inne świątynie wody święconej, takie jak Pura Ulun Danu nad jeziorem Beratan, Pura Tirta Tawar w Gianyar, Pura Tirta Harum w Bangli, Pura Tirta Taman Mumbul w Badung i wiele innych.

Świątynia Tirta Empul znajduje się w wiosce Manukaya, niedaleko miasta Tampaksiring, niedaleko Ubud, w regencji Gianyar, kulturalnym sercu Bali . Świątynia znajduje się tuż pod Pałacem Prezydenckim Tampaksiring. Zbudowany w 1957 roku przez pierwszego prezydenta Indonezji, Soekarno. Świątynia Wody Święconej Tirta Empul, wraz z Pałacem Prezydenckim, zapewnia jedne z najbardziej fascynujących widoków.

Jako petirtaan, czyli ośrodek kąpielowy, Tirta Empul jest dość dużym kompleksem świątynnym i zwiedzanie całego miejsca zajmuje co najmniej 30 minut do godziny. Podobnie jak w przypadku innych świątyń i świętych miejsc na wyspie, przed wejściem na teren obiektu należy założyć „sarong”. Sarongi są dostępne przy wejściu do świątyni i można je wypożyczyć za niewielką opłatą.

Gdy tylko wejdziemy do świątyni, przechodzimy przez dużą kamienną balijską bramę (lokalnie znaną jako candi bentar) i docieramy na zewnętrzny dziedziniec świątyni. Ten obszar świątyni nazywa się jaba sisi. Na końcu dziedzińca znajduje się kolejny candi bentar wbudowany w ścianę prowadzącą do centralnego dziedzińca. Bramy tej strzegą gładko rzeźbione ogromne posągi dwóch Dwarapala, czyli strażników obdarzonych pędzlem złotych kolorów. Na szczycie bramy znajduje się rzeźba Kala, która różni się od innych rzeźb Kala w innych miejscach, ponieważ ma kły wystające do góry i parę rąk z otwartymi ramionami.

Wchodząc na wewnętrzny dziedziniec, docieramy do obszaru Jaba Tengah, który jest głównym obszarem świątyni. Święte źródła w tym miejscu wypływają do dużego, krystalicznie czystego basenu w świątyni i wypływają przez 30 trąb wodnych do dwóch świętych basenów oczyszczających. Miejscowi balijscy i hinduscy wyznawcy stoją w długich kolejkach w basenach, czekając, aby zanurzyć głowy pod trąbami wodnymi w ramach rytuału oczyszczenia znanego jako melukat. Kąpiący się rozpoczynają w basenie po lewej stronie, stojąc w basenie po pas pod pierwszym dziobkiem. Gdy już umyją się pod pierwszą wylewką, dołączają do kolejnej kolejki. Proces ten jest kontynuowany, dopóki nie oczyści się pod każdą trąbą wodną. Istnieją jednak dwie wylewki, które służą wyłącznie do oczyszczenia zmarłych i nie mogą być używane przez żywych podczas rytuału melukat.

Za oczyszczaniem baseny stanowią ostatnią część świątyni wody święconej Tirta Empul, zwanej jeroan. Najczęściej pomijany przez turystów jeroan, czyli wewnętrzny dziedziniec, jest przyjemnym miejscem, gdzie ludzie przychodzą się modlić. W przedniej części dziedzińca dominuje duże źródło wody zasilające baseny oczyszczające. Źródełko jest pełne zielonych alg, a wśród trzcin pływają małe rybki. Za źródłami znajdują się duże świątynie hinduistyczne. Tę część świątyni miło jest szybko zwiedzić. Kapliczki są jaskrawo udekorowane, co kontrastuje z wykrochmaloną białą odzieżą Balijczyków, którzy przybywają tu, aby się modlić.

Wychodząc z Tirta Empul, przechodzimy przez duży basen wypełniony rybami koi. Ta część świątyni jest odgrodzona ze wszystkich czterech stron murem od reszty kompleksu, co nadaje jej spokojną i relaksującą atmosferę. Grube koi pływają leniwie w stawie, czekając na kolejny posiłek.

 

 

Wyjście z terenu Świątyni prowadzi poprzez kramy i kramiki w niezliczonej ilości, kręte korytarze zdają się nie mieć końca. Jeszcze przed wejściem w strefę handlową kupiłem od samotnie stojącej na uboczu pani – banany, takie malutkie, w sam raz na jeden kęs.

A skoro o kęsach mowa to przyszedł już czas na obiadek, który jemy nieopodal Tirta Empul w restauracji Pangkon Bali Resto & Agrotourism. Atrakcją są kicające wokół stolików króliki.

 

 

 

 

 

Zapraszamy niebawem …..